Kopia elektroniczna

Do niedawna na rynku dostępne były wyłącznie urządzenia fiskalne wyposażone w dwie rolki papieru. Jedna do wydruku oryginału paragonu, druga przeznaczona dla właściciela sklepu, która powinna być przechowywana przez okres 5 lat. Na rynku pojawiły się urządzenia fiskalne, posiadające tylko jedną rolkę - oryginału. Kopia paragonów zapisywana jest zaś elektronicznie na standardowej karcie SD lub SDHC.


Korzyści ze stosowania urządzeń z kopią elektroniczną

 • Brak konieczności drukowania papierowych kopii paragonów.
  Znaczna redukcja kosztów ponoszonych na materiały eksploatacyjne (rolki kasowe). Likwidacja problemów logistycznych i ograniczenie nakładów finansowych związanych z przechowywaniem tradycyjnych kopii paragonów przez okres 5 lat.
 • Uniwersalna karta SD/SDHC jako Informatyczny Nośnik Danych.
  Łatwość przechowywania dużej ilości danych (na karcie SD 2GB można zapisać zawartość co najmniej 3330 standardowych rolek papieru). Szybki i łatwy dostęp do zarchiwizowanych w ten sposób danych. Karta obsługiwana przez wiele rodzajów urządzeń umożliwiających kopiowanie i archiwizowanie danych.
 • Zabezpieczone elektronicznie dane.
  Możliwość weryfikacji autentyczności danych również bez udziału urządzenia fiskalnego, z którego pochodzą (zarchiwizowanych na innych nośnikach).
 • Bezpieczeństwo danych.
  Dowolna ilość zapasowych kopii na dowolnych nośnikach danych (CD, komputer, dyski przenośne, pendrive).
 • Pamięć podręczna w urządzeniu.
  W przypadku zapełnienia bądź braku Informatycznego Nośnika Danych (IND) w urządzeniu można na nim rejestrować sprzedaż przez okres 3 dni, po których konieczna jest archiwizacja danych na IND.